مردم در دنیا به وسیله ثروت و تجملات شهرت می یابند ولی در آخرت به وسیله اعمال محاسبه و پاداش داده خواهند شد. امام هادی (ع)

English

مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان امام هادی (ع)

نوید کرامت
جمع شد
هدف
0.1
20,000 ریال
2,600,000,000 ریال

استان‌های گیلان، مازندران، همدان، آذربایجان شرقی، سمنان و اصفهان( از 25/13 تا 6/10 درصد) 6 استان اول کشور از نظر تعداد سالمند هستند.  با افزایش روز افزون جمعیت سالمندان، معضلات و بیماریهای ناشی از کهولت سن نیز از جمله بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون، دیابت،....و بیماری آلزایمر افزایش می یابد. در این بین به بیماریهای جسمی کم و بیش توجهاتی شده ولی بیماریهای دمانس از جمله  آلزایمر بیشتر مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 آلزایمر یا زوال عقل از بیماریهای شایع دوران سالمندی است که در مراحل اولیه با اختلال شناخت و حافظه خفیف شروع می شود و با پیشرفت بیماری اختلال در عملکرد روزانه، تکلم، یادگیری ، برنامه ریزی و مدیریت، قضاوت و... ایجاد می شود. در این بیماری به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی داخل مغز، سلول های مغز تخریب می شود و هر چه وسعت تخریب بیشتر شود، عوارض و مشکلات فرد بیشتر می گردد. نکته قابل توجه این است که هر یک سال تشخیص زودتر، 5 سال معلولیت ناشی از بیماری را کاهش می دهد.  

آمار شیوع دمانس و بیماری آلزایمر طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی (منتشر شده در سال ۲۰۱۷)، هم اکنون در دنیا در هر ۳ ثانیه یک نفر به بیماری آلزایمر و دمانس مبتلا می شود. در حال حاضر در جهان بیش از ۵۰ میلیون نفر به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و تا سال ۲۰۳۰ این تعداد به بیش از ۶۵ میلیون نفر افزایش خواهد یافت. در حقیقت در هر سال ۱۰ میلیون نفر به جمعیت دمانس اضافه می شود. همچنین آخرین گزارش شیوع ابتلاء به دمانس در ایران نشان می دهد که در هر  ۱۱ و نیم دقیقه یک نفر به آن مبتلا می گردد. در کشور 700 هزار نفر مبتلا به آلزایمر داریم. هرچند بخش بزرگی از بیماری آلزایمر در ایران پنهان و ناشناخته است. البته هر فراموشی نشانه آلزایمر نیست و باید مورد بررسی و تشخیص قرار گیرد. از طرف دیگر40  درصد دمانس ها قابل برگشت بوده و می تواند ناشی از کم کاری تیروئید، تومور مغزی، مصرف برخی داروها، افسردگی، استرس و عفونت باشد که با درمان این بیماری ها دمانس نیز رفع می شود. در استان اصفهان تحقیقات محدودی انجام شده ولی تخمین زده شده که بین 5 الی 8 درصد سالمندان استان اصفهان از این بیماری رنج می برند.
در کلینیک حافظه ، معاینات و تست‌های حافظه را برای بررسی جوانب مختلف عملکرد مغز و تشخیص شدت و مرحله بیماری آلزایمر انجام می‌دهند و در نهایت داروهایی را برای تأخیر در روند پیشرفت بیماری و تحلیل مغز تجویز کرده و علائم و عوارض این بیماری را کاهش می دهند. همچنین بازتوانی مغز بسته به شدت آسیب به نقاط حساس مغز انجام می شود و در موارد زیادی درمان قطعی خواهیم داشت.

شایان ذکر است کسانی که در فعالیت‌های خیریه و کمک به انسان‌های دیگر مشارکت می‌کنند، کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.