مردم در دنیا به وسیله ثروت و تجملات شهرت می یابند ولی در آخرت به وسیله اعمال محاسبه و پاداش داده خواهند شد. امام هادی (ع)

English

مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان امام هادی (ع)

نوید کرامت
جمع شد
هدف
0.0
0 ریال
3,000,000,000 ریال

 

 

راه اندازی مرکز استاندارد روزانه سالمندان

با توجه افزایش روز افزون جمعیت سالمندان و بالا بودن موالید سالهای آخر 50 و اوایل 60  پیش بینی می شود تا 30 سال آینده 26% جمعیت ایران و خصوصا اصفهان سالمند شوند.

با تغییر روند زندگی و اشتغال طولانی فرزندان، اکثر خانواده ها با کمبود وقت برای رسیدگی به نیازهای جسمی و روانی والدین سالمند خود مواجه هستند و لذا سالمندان مورد غفلت قرار می گیرند، این موضوع سبب افزایش حس طرد شدگی از کارافتادگی و افسردگی در آنان می شود.

یکی از راهکارهای مهم در ارتقاء سلامت جسمی، روانی و اجتماعی این قشر از جامعه که در اکثر کشورهای توسعه یافته با موفقیت اجرا شده، راه اندازی مراکز روزانه سالمندی می باشد. در حال حاضر هم تعداد این مراکز محدود بوده و هم استاندارد نمی باشند. ضرورت راه اندازی مرکزی استاندارد که بتواند الگویی برای سایر مراکز باشد، در استان اصفهان، وجود دارد.

در این مرکز روزانه، سالمندان (معمولاً از صبح تا عصر) خدمات آموزشی ؛ فرهنگی؛ بهداشتی، درمانی و توانبخشی؛ سیاحتی، زیارتی و... دریافت می کنند و در کنار همسالان خود ساعات خوشی را طی نمایند و علاوه بر اشتراک تجربیات به یکدیگر، از خدمات مراقبتی و درمانی مناسبی برخوردار خواهند بود و بدینوسیله خانواده آنها با آرامش خاطر، آنان را به این مرکز می سپارند.

مرکز روزانه سالمندان براساس علایق و توانمندی های جسمی و روانی آنان خدمات گوناگونی را برنامه ریزی و ارائه می کند از جمله:

  1. خدمات آموزش : کلاس های آموزشی بهبود شیوه زندگی سالم درسالمندی ( تغذیه ، ورزش، پیشگیری از سقوط و حوداث ، افسردگی ، آلزایمر و ..) ؛ هنری و صنایع دستی؛ زبان؛ کامپیوتر؛ مذهبی و....
  2. اردوهای تفریحی و زیارتی ( داخل و خارج استان)
  3. خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی:  زیر نظر پزشک ، پرستار ، فیزیوتراپ و ...
  4. ارائه تغذیه و میان وعده های سالم و مطابق نیاز و شرایط سالمندان و ترجیحاً غذای سنتی
  5. بهره برداری از کلاسهای ورزش از جمله یوگا
  6. برگزاری جشن و مولودی خوانی، تماشای فیلم و...

و....

 

این مرکز نیاز به فضای مناسب ترجیحاً خانه قدیمی، بزرگ و با حداقل شش اتاق مناسب و یک سالن، همچنین حیاطی بزرگ ترجیحا همراه با استخر دارد. عصرها سالمندان بصورت 5-4 نفره روی صندلی های مناسب سالمندی کنار استخر همراه با موسیقی سنتی از عصرانه سالم و چای و آب میوه خود لذت خواهند برد.

در این مرکز با ارایه خدمات ویژه از جمله کافی شاپ، گردشگری، سالن ورزش، کلاسهای زبان، کامپیوتر و غیره درآمد کسب خواهد کرد و صرف گسترش و حقوق پرسنل خود خواهد نمود.

برای راه اندازی این محل علاوه بر ساختمان مناسب  (وقف، اجاره یا خریداری ) نیاز به اعتباری حدود 300 میلیون تومان می باشد.